AAK kundër edukimit fetar në shkolla

28 August 2011 , Posted by artparadox at 3:42 PM


Radhëve të atyre që kundërshtojnë edukimin fetar në shkolla publike u është shtuar edhe Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës. Ky subjekt politik vlerëson se kjo çështje e ngritur është një insistim ekstrem.
Sekretari i Përgjithshëm i AAK-së, Burim Ramadani, në një bisedë për Indeksonline, ka paralajmëruar kundërshtimin e subjektit të tij për këtë çështje.
“Ne konsiderojmë se duhet të ndërtohet konsensusi i plotë kombëtar për çështjen e tillë dhe derisa nuk ka konsensus të tillë ne do të votojmë kundër amendamentit që lejon edukimin fetar në shkolla publike”, ka thënë Ramadani.
Sipas tij, insistimi i këtillë ekstrem i një grupi të besimtarëve islamë është vërtetë shqetësues, për shkak të qëndrimeve fundamentaliste të tyre ndaj vlerave kryesore të kombit shqiptar, sikurse është Gjergj Kastrioti apo Nëna Terezë.
“U bëj thirrje të gjithë këtyre ekstremistëve që të mos përdorin metoda kërcënuese për të arritur qëllimet e tyre, sepse kjo jo vetëm që është e papranueshme, por edhe nuk do të tolerohet. Mos të harrojnë këta njerëz se Shkolla e Parë Shqipe është themeluar nga Pandeli Sotiri, dhe kjo është një dëshmi e fuqishme për unitetin kombëtar shqiptar pavarësisht përkatësisë fetare”, ka thënë Ramadani.KOMENTET

Ky artikull eshte komentuar 15 here
 • ramadanE diel 28 Gusht 2011 20:58
  o po kush hamamin jan kta bre stivet kta kush msa qenin ner kosh kshtuqi ju tham ikni o burlloga te kqi
  Reply

 • jetonisaE diel 28 Gusht 2011 21:05
  ALLAHU i poshtroft dhe shkatrroft te gjith ata qe e sulmojn fen e vetme te pranume islame nga ALLAHU s.v.t. shoh se gjdo kufar dhe munafik ne kosov kur eshte ne pyetje islami bashkohen me sulmu islamin,por nuk e din te mjert se kjo fe eshte ne mbrotje nga krijusi i saj ALLAHU S.V.T. ooooooooo popull i mjer mos votoni armikun tend dhe armikun e krijuesit tuaj,keta munafika qe po na udhheqin dhe na sulmojn jan ne pozit prej fajit ton qe ja japim voton ton,boni duaa o vllezer dhe motra musliman qe shum shpejt te hyn ne fuqi ligji dhe sheriati i ALLAHUT xh.sh. neper trojet tona dhe te jetojm dhe punojm vetem me sheriatin islam AMIN JA RABI EL ALEMIN,AMIN AMIN AMIN
  Reply

 • AGIMIE diel 28 Gusht 2011 21:09
  Mire e ke pse nuk po e nderron fene more idiot ti se paku e dijme qe je shka e nuk je musliman me emer e mbiemer nuk ke faj ti sepse vetem ne partin e juaj ka gjete vend anton kqiraj njeriu i cili ka deshte qe shkau te vret edhe 1.900 000 shqiptar me bishtMusliman . Kush jane gjergj kastrioti apo nena tereze per popullin shqiptar more idiot, ore kriminel njeri i cili paguhesh nga haraqi i popullit.
  Reply

 • MehdiE diel 28 Gusht 2011 22:14
  A je konsultuar me Ramushin dhe te tjeret e kryesise more CBURIM? Nese do te thoja Burim, do te vleresoja si burim i injorances dhe i servilizmit dhe etjes se peshtire per pushtet, te cilen nuk do ta arrish kurren e kurres qe te behesh njeri i dashur i mases se gjere te popullit te Kosoves. Gjithsesi mendoj qe sapo te dale Ramushi, tash po ti shkurton kambet dhe tash po ti zhgul veshet oj fytyre intriganti. Biles nuk mungon te besh dhe presion qe te duam Gjergjin apo Terezen. Tereza mund te jete nana jote por jo e imja more majmun.
  Reply

 • uneE diel 28 Gusht 2011 22:15
  aaa medet se kush po flet....anuk ishte me mir te shkoje e ti ruje lopet a??a sikur te ishi patrijot ashtu siq shiteni nuk do ishte problem...po puna juaj nuk esht as gjeee...tur tur duhet te ju vjen AAK ... Allahu na uajt nga njerz te pa ditur
  Reply

 • uneE diel 28 Gusht 2011 22:16
  aaa medet se kush po flet....anuk ishte me mir te shkoje e ti ruje lopet a??a sikur te ishi patrijot ashtu siq shiteni nuk do ishte problem...po puna juaj nuk esht as gjeee...turp turp duhet te ju vjen AAK ... Allahu na uajt nga njerz te pa ditur
  Reply

 • senadE diel 28 Gusht 2011 22:18
  o qafir po skil qka me bo bre ALL LLAHU ju shkatroft ani ekstremist ju jeni terorista te vertet ajt se kini me pa kush jan muslimant inshalla ME EMRIN E ALL LLAHUT kena me shtu neper shkolla msim besimin oooooooo ti burim nuk ki qka me bo se ju jeni te jahudive edhe ti edhe ai qe eshte ne hag e kshtu eshte denimi i ALL LLAHUT PER TY EDHE PER AA QE JAN NE HAG kshtu qe mos u lodhni iq bre se skeni qka me bo ju krejt AAK jeni te jahudive bre ALL LLAHU ju shkatroft
  Reply

 • dritoniE diel 28 Gusht 2011 22:45
  o ju AAK jeni kan gjithmon armiq te islamit e kem dit per juve qa me ju ab disa tjervepo skeni qa bani as njo o qafiora te flliqt se islami e ka marr hovin ehde ky muhabet osht i kryn vweeq shkelmat e fundit jeni tuj qit ju
  Reply

 • irfaniE diel 28 Gusht 2011 23:15
  Mbeturinat post komuniste... ALLAH ALLAAAHHH, kriminelet pa dyshim se nuk e deshirojne mesimin fetare neper shkolla, sepse e dine se me pas lindin gjenerata te reja te cilat i stopojne nga krimi i tyre
  Reply

 • irfaniE diel 28 Gusht 2011 23:17
  o cipirip, o balltazar po ne nuk jemi kunder askujt, edhe krishteret le te mesojne per fene e tyre, ne jemi kunder kafsheve te pangopura si ku qe e rrjopet popullin e mjere per se gjalli me reket etj
  Reply

 • AlbanE diel 28 Gusht 2011 23:29
  keni shtu vota ju qe jeni hy ne lufte me popullin e juaj. Edhe ato pak i shpordhert. E gjeni pergjigjen ne mandatin e ardhshem. Po mendoni qe Kqirovit ju qesin voten. Ata jav shtin kepen e voten ja qesin demokrishterve.
  Reply

 • KaqanikiE diel 28 Gusht 2011 23:32
  Ik more zagari i EVROPJANVE ende je klysh i vogel veq sa paske nis meu msue me dredhijat e KRISHTERVE ik e mos u Perzij ne fejen ton te paster ISLAME .
  Reply

 • chromosomeE diel 28 Gusht 2011 23:39
  Siç duket, po krijohet një fushatë e gjerë, kundër mësimbesimit nëpër shkolla. Këta njerëz që pëlqejnë pozitën, e dinë shum mirë, se për pozicionet e tyre, nuk vendos populli i Kosovës por dikush tjetër dhe është normal, se do të sillen ashtu që tju pëlqejnë atyre që i porosisin për qëndrime të këtilla. Do të ishte e pëlqyeshme, që edhe faktorët të cilët janë pro mësimbesimit, të organizojnë një peticion, me nënshkrime të qytetarëve, e të shofim se si qëndron puna. I propozoj MESAZH-it që të fillojë i pari me një anketë të këtillë.
  Reply

 • E diel 28 Gusht 2011 23:50
  po ndoshta ka nevoj ky njeri per tu shkolluar per stefan stefanovin
  Reply

 • SalihuE diel 28 Gusht 2011 23:55
  O vllazën musliman shqiptar qelni syt e kqyrni kujt po ja jepni votën pas tashi, e mos tnaj pin sorra met e me jau dhan prap armiqve të Allahut e Allahu i shkatrroft të tillët JARAB AMIN. Po kta far faraonash jan tranu he Zoti i tranoft pisat e poshtër, zatën ju tregojn edhe simbolet qfare i kan, krejt të jehudive masonit Allahu jau hupt farën nga sipërfaqja e tokës inshAllah.
  Reply


Latest News