Brejvik Produkt i ekspansionit të së djathtës në Evropë

Posted by artparadox on 31 July 2011 , under |Pa mar parasysh faktin, që Norvegjia dhe e tërë Evropa, gjenden në shok pas sulmit terorist, të cilin e bëri i çmenduri, është logjike të pyetemi se, a është Brejviku produkt i ekspansionit të së djathtës ekstremiste dhe simpative në ritje të Evropjanëve ndaj sajë? Simpatitë janë shtuar aq shum saqë të djathtat ekstreme sot janë bërë faktor relevant në shumicën e parlamenteve nëpër vendet e Unionit Evropjan (UE), e bile edhe në vet unionin, ndërsa paralajmërojnë edhe bashkimin e shpejtë me qëllim të dominimit në kontinentin e vjetër. 
Derisa sot Evropjanët janë të depresionuar me gjestin e "luftarit evropjan", ndërsa deri dje, shum prej tyre, nëpër forume të ndryshme dhe referendume, me simpati shikonin në idetë për Evropën e krishterë, Konrtinentin e vjetër pa muslimanë, në ndalesën e nikabit dhe burkës, kërkonin politikë më radikale ndaj emigrantëve, i duartrokitnin dëbimit të romëve prej francëe, hapave të prishjes së marëveshjes së Shengenit...a nuk votuan gati 60% e Zviceranëve (në disa kantone edhe deri 70%) kundër ndërtimit të minareve në atë vend?

Është e padiskutueshëm që partitë konservatore nacionaliste në Evropë në vitet e fundit shënojnë rritje të zgjedhësve në votime. Krahu i djathtë ekstrem ekziston kudo në Evropë. Nga Italia, në Austri, Hungari, e deri në Skandinavi. Në vitet e mëparshme e zgjerimit ka përjetuar valën e problemeve me papunësinë dhe fluksi i emigrantëve.

Tani do të pyetemi se çfarë lidhje ka rasti i aktit të lartëpërmendur terorist me islamofobinë dhe të djathtën ekstreme? Sapo ndodhi akti terorist. shum personalitete dhe figura publike dolën me deklarata, me të cilat e arsyetonin aktin e Brejvikut dhe fajin e hudhnin tek islamizimi i Evropës. Shembull tipik është rasti i deklarimit të deputetit rumun nga rradhët e partisë Liberal-demokrate (PDL) Iulian Urban i cili shprehet : " Në këtë kaos, është për t'u habitur se vetëm një Evropjan, ka shkrepur pistoletën, për të shprehur frustrimin për shkak të painteresimit dhe dyftyrësisë së politikanëve evropjan ndaj islamizimit dhe emigracionit ilegal"
Para vet atentatit Anders Behring Breivik, vrasësi masiv 32 vjeçar, në internet ka shpallur manifestin e tijë prej 1.518 faqeve. Temë kanë qenë revolucioni nacionalist dhe lufta kundër muslimanëve.

"Mënyra se si disa komentatorë publik rastin e vrasjes makabre...e kanë lidhur  me terorizmin islamik është tendencioze" ka thënë Heiner Bielefeldt,, raportuesi special o KB-së mbi lirinë e fesë dhe besimit, në deklaratat në web faqen e KB-ve të mërkurën me 27 Korrik 2011 

Zbulimi i psikologut Vander Hoven rreth shqiptimit të fjalës Allah

Posted by artparadox on , under |
Vander Hoven, një psikolog nga Hollanda, shpalli zbulimin e tij të ri në lidhje me efektin e të lexuarit të Kuranit dhe përsëritjen e fjalës “Allah”, si tek njerëzit e sëmurë, ashtu edhe tek ata normalë. Profesori hollandez e konfirmon gjetjen e tij me studime dhe kërkime të aplikuara në shumë pacientë për një periudhë kohore mbi tre vjeçare.
Disa prej pacientëve të tij nuk ishin muslimanë, të tjerë nuk flisnin arabisht, por u mësuan të shqiptojnë fjalën “Allah” në mënyrë të qartë; rezultati ishte fantastik, veçanërisht për ata që vuajnë nga mërzitja dhe tensioni. E përditshmja arabe “El Uatan” shkruan se psikologu ka deklaruar: “Muslimanët që mund të lexojnë arabisht dhe rregullisht Kuranin, mbrojnë veten e tyre nga sëmundjet psikologjike. Psikologu zbuloi se shqiptimi i çdo shkronje të fjalës “Allah” ka një efekt të veçantë dhe të papërsëritshëm mbi organizmin.”
Shqiptimi i shkronjës “A”, bën kontrollin e sistemit të frymëmarrjes.
Shqiptimi i shkronjës së dytë “L e dyfishuar” në arabisht, me gjuhën që prek pjesën e sipërme të nofullës, krijon kështu një pauzë të shkurtër dhe pastaj duke e përsëritur të njëjtën pauzë në mënyrë konstante, lehtëson procesin e frymëmarrjes.
Shqiptimi i shkronjës së fundit, e cila është shkronja “H”, bën një lidhje midis mushkërive e zemrës dhe për rrjedhojë, ky kontakt bën kontrollimin e rrahjeve të zemrës.
Ajo që është më e habitshme në këtë studim është fakti se ky psikolog nuk është musliman, por është i interesuar në shkencat islame dhe bën kërkime për ato që quhen “sekrete të Kuranit të shenjtë”.

Allahu i Madhëruar thotë: “Ne do t’ua bëjmë atyre të mundur që të shohin argumentet Tona në horizonte dhe në vetet e tyre, derisa t’u bëhet e qartë se ai (Kurani) është i vërtetë.” Fusilet, 53.    /psikologjiaislame.webnode.com
Përktheu nga Gjuha Angleze
Fehim Xh. Dragusha

marë nga  www.feja-islame.com

Me Blerim Latifin

Posted by artparadox on 15 July 2011 , under |Intervista e Baton Haxhiut me Blerim Latifin me rastin e kërkesës së lëvizjes qytetare "Zgjohu" që Blerim Latifi të shkarkohet nga detyra e këshilltarit të kryeministrit.


Lëvizja "Bashkohu‘’ në emër të xhematit të Kosovës sërish i ka kërkuar kryeministrit ta shkarkoj këshilltarin e tij, Blerim Latifi, për sic thuhet " fyerjen e rëndë që i ka bërë Kuranit për të dytën herë me radhë, në Klan Kosova".
"Ne jemi të bindur se Blerim Latifi nuk e përfaqëson qëndrimin e qeverisë, prandaj kërkojmë nga ju që të merrni masa të menjëhershme që kjo fushatë dëmtuese ndaj tolerancës fetare të ndërpritet. Njëkohësisht kërkojmë nga ju që ti jepni fund diskriminimit që po iu bëhet nxënësve myslimane që bartin shami duke u privuar nga e drejta e tyre për tu shkolluar në shkollat publike të Kosovës", thuhet në reagim.
Bashkohu ka paralajmëruar protestë para ndërtesës së Qeverisë së Kosovës më 22.07.2011 pas namazit të xhumasë. /indeksonline/


Panairi i Librit “Gostivari 2011”

Posted by artparadox on , under |
Shoqata e Botuesve Shqiptarë në Maqedoni, me seli në Shkup, prej 13 deri më 17 korrik 2011, organizon Panairin e librit shqip “Gostivari 2011”.
Përndryshe, është ky panairi i cili për të tretën herë me radhë organizohet në qytetin e Gostivarit, me synimin për të marrë karakterin e një manifestimi tradicional kulturor, duke kontribuar në këtë mënyrë në rritjen e interesimit të lexuesit shqiptar në komunën e Gostivarit dhe më gjerë.
Sikur edhe në panairet e deritanishme të organizuara nga Shoqata e Botuesve Shqiptarë, shpresojmë që edhe në këtë Panair të marrin pjesë botues shqiptarë nga Maqedonia, Shqipëria dhe Kosova.
Gjithsesi, nevoja për organizimin e panaireve të librit vazhdon të mbetet e patjetërsueshme për afirmimin e librit shqip në vendin tonë, duke shpresuar që sado pak në këtë mënyrë do të shtohet kureshtja dhe interesimi i lexuesve për botimet më të reja që ndodhin në botën e librit shqip.
Ekspozimi i librave gjatë panairit do të bëhet në sheshin e qytetit të Gostivarit, para Qendrës Tregtare IMPORTANE.

Shamia shkak për mospranim të dokumenteve

Posted by artparadox on 14 July 2011 , under |
Kishte fituar 79 pikë në testin e arritshmërisë, të cilat ia mundësonin aplikimin në shkollën e mesme të mjekësisë, mirëpo këtë gjë nxënëses Arife Morina ia pamundësoi drejtori i shkollës vetëm pse ajo barte shami.
“Kjo është shkollë institucionale e jo shkollë fetare, këtu nuk ka vend për fe”, këto ishin fjalët që drejtori i shkollës së mjekësisë në Gjilan ia tha nxënëses me shami.
Pas kësaj, babai i Arifes iu drejtua PD-së (Partisë së Drejtësisë) të cilët bënë presion që Arifes t’i pranoheshin dokumentet, gjë e cila edhe ndodhi, raporton Klan Kosova.
Drejtori i shkollës mohon t’i ketë mohuar aplikimin Arifes, por ai pranon se i kishte thënë se kjo nuk është shkollë fetare.
Edhe pse asaj iu mundësua aplikimi në shkollën e mjekësisë, problemi ende mbeti i pazgjidhur. Sipas drejtorit për arsim në Gjilan, nxënësja së bashku me prindin dhe kujdestarin e klasës duhet ta nënshkruajnë një marrëveshje në të cilën shkruan se nxënësit i ndalohet bartja e uniformës fetare në shkollë./shembulli/

Në Egjipt përsëri demonstrata.

Posted by artparadox on 09 July 2011 , under |
Në Egjipt u përjetua përsëri një e premte e mbushur me demonstrata. Në të katër anët e vendit me mijëra njerëz u derdhën nëpër rrugë.
Qendra e demonstratave ishte përsëri Sheshi Tahrir. 100 mijë njerëz të mbledhur në shesh protestuan abuzimet.
Në demonstratën e organizuar në Kajro me në krye Vëllazërinë Myslimane, merrnin pjesë edhe parti të ndryshme dhe organizata të shoqërisë civile.
Të mbledhurit në Sheshin Tahrir në fillim falën namazin e xhumasë dhe më pas bënë protesta.
Ata kërkuan prej Këshillit të Lartë Ushtarak dhe qeverisë së Isam Sherefit, gjykimin e politikanëve dhe të burokratëve të regjimit të Mubarakut të cilët kanë bërë abuzime dhe ende nuk janë nxjerrë përpara gjyqit si edhe përshpejtimin e proceseve gjyqësore për ata që janë duke u gjykuar.
Përveç protestave në Sheshin Tahrir rreth 400 protestues u mblodhën përpara Ministrisë së Brendshme Egjiptiane. Ata dënuan dhunën e përdorur prej policëve që kanë shkaktuar vdekjen e dy personave në një ceremoni të organizuar për të afërmit e atyre që humbën jetën nëpër protesta.
Manifestime të ngjashme pati edhe në Aleksandri, Suez, Ismailije dhe Sharm al Sheik./trt/

Bllokohet “Flota e Lirisë”

Posted by artparadox on 03 July 2011 , under |Pasi kanë ndaluar lundrimin drejt Gazës të anijes “Guximi i Shpresës”, autoritetet greke e kanë detyruar të ankorohet në portin e Pireut dhe më pas kanë arrestuar kapitenin e saj.


Xhon Klasmir, i cili akuzohet se donte të largohej me anijen që ai drejtonte pa leje nga porti duke vënë në rrezik jetën e pasagjerëve, ka kaluar gjithë natën në një qeli pa krevat deklarojnë pjesëtarët e ekuipazhit.“Guximi i Shpresës” me 36 aktivistë dhe 10 gazetarë amerikanë është një prej dhjetë anijeve të “Flotës së Lirisë 2”, me 350 aktivistë nga 22 shtete të botës, që kërkon të lundrojë për të çuar ndihmë humanitare në Rripin e Gazës, duke thyer në mënyrë simbolike bllokadën izraelite.
Aktivistët që janë kryesisht qytetarë amerikanë janë të vendosur pavarësisht pengesave të qeverisë greke për të çuar misionin deri në fund.
“Ne nuk do të ndalemi. Ne do të shkojnë në Gaza. Nëse jo këtë javë, do të shkojmë javën e ardhshme. Këto praktika frikësimi nuk do të funksionojnë”, shprehet Jane Hirschmann, organizatore amerikane.
“Ndjehemi shumë të fyer nga qëndrimi i qeverisë greke e cila ka pranuar në realitet të sjellë rrethimin e Gazës deri këtu në brigjet greke”, shtoi një aktivist grek.
Nga portet greke do t’i bashkohen “Flotës së Lirisë 2”, pesë anije të tjera, dy në portin e Pireut, dy në Kretë dhe një në Korfuz. Ndalimi i lundrimit të tyre ka ngjallur reagimet e organizatës palestineze Hamas që e ka konsideruar këtë akt si një veprim çnjerëzor që shkel ligjet ndërkombëtare.
“Askush nuk duhet të lejojë Izraelin të detyrojë qeveritë e tjera të bëjnë punët e ndyra që ai dëshiron. Dhe unë jam dakord me faktin se askush nuk duhet të lejojë qeverinë izraelite të transferojë rrethimin e Gazës”, deklaroi Mustafa Barghouti, anëtar i parlamentit palestinez.
Kuarteti i ndërmjetësuesve të paqes për Lindjen e Mesme: OKB, SHBA, BE dhe Rusi, ka kërkuar ditën e shtunë nga të gjitha qeveritë që implikohen në këtë çështje të përdorin presionin tyre për të inkurajuar dhe për më tepër, për të ndaluar lundrimin e flotës së dytë brenda një viti drejt Rripit të Gazës që ndodhet nën bllokadën e Izraelit qysh prej vitit 2007./tch/

Latest News