Bagdad: Sot mbyllet baza ushtarake amerikane

15 December 2011 , Posted by artparadox at 8:28 AM


Forcat amerikane sot do ta ulin flamurin në Irak, në një ceremoni zyrtare, para tërheqjes së tyre nga vendi, pas pothuajse nëntë vjetësh.
Ceremonia e cila shënon mbylljen e bazës ushtarake në Irak vjen një ditë pasi presidenti amerikan, Barak Obama priti në shtëpi disa prej trupave të fundit të kthyera nga Iraku.
Duke folur para ushtarëve amerikanë në Karolinën Veriore, Obama tha se Shtetet e Bashkuara lanë prapa një Irak sovran dhe stabil.
Gjatë luftës në Irak kanë vdekur më shumë se 4,500 trupa amerikane dhe rreth 100 mijë irakianë.
Obama tha se lufta në total ka kushtuar më shumë se 1000 miliardë dollarë.
Përfundimi i luftës në Irak përmbushë një premtim që e ndihmoi Obamën t’i fitonte zgjedhjet presidenciale në vitin 2008.

Latest News